özel ders şehirlerarası nakliyat istanbul evden eve nakliyat panax
  ÇEVRE VE GENÇLİK SPOR ÇALIŞMA GRUPLARI BASIN AÇIKLAMASI

 • Kategori
  :Gençlik ve S. Haberler
  Tarih :2/6/2015
  Okunma Sayısı :812

  5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

   

  1972 yılında Birleşmiş Milletler Örgütü, İsveç‘in başkenti Stockholm‘da düzenlenen zirvede, 5 Haziran tarihini "Dünya Çevre Günü" olarak ilan edilmiştir. O tarihten bu yana, her yıl kamuoyunun dikkatini çevre sorunlarına çekmek, halkın katılımını sağlamak ve politik ilgiyi arttırmak amacıyla dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde ve kentimizde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. "İnsanın, hürriyet, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları sağlayan onurlu ve refah içinde bir çevrede yaşamak temel hakkıdır!" Bu çağrının üzerinden tam 43 yıl geçmiştir.

   

  Antalya bugün; ÇED’siz Hidro Elektrik Santraller; yeraltı ve yerüstü sularımızı, bitki örtümüzü ve yaşam alanlarımızı tehdit eden plansız taş ve mermer ocakları tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ayrıca, sahil şeridine konuşlanmış turistik tesisler, kentin rastgele noktalarına dökülen hafriyat ve inşaat atıkları ile hava-su-toprak-gürültü, tabela ve görüntü kirliliklerinin tamamı ile aynı anda mücadele etmek durumunda kalmıştır.

   

  Bizler, Antalya Kent Konseyi olarak, tabiat varlıklarımızın korunarak güvence altına alınması,  betonlaşmaya yönelik hızla ilerleyen çarpık kentleşmeye son verilmesi, kontrolsüz madencilik faaliyetleriyle ortaya çıkan çevre tahribatının engellenmesinin bir zorunluluk olduğunu savunuyoruz. Öte yandan, kış aylarında yaşadığımız hava kirliliğinin artık son bulması,  yenilenebilir enerjinin hak ettiği şekilde değerlendirilmesi, çevre korumanın sadece mevzuatlarla değil bilinçlendirme faaliyetleriyle de desteklenmesi gerektiğine inanıyor, Kent Konseyi olarak tüm çalışma gruplarımızla birlikte bunları anlatmaya devam edeceğimizi bildiriyoruz.

   

  Kentimiz, konumu gereği bisiklet kullanımına uygundur. Ancak kent içinde güvenli bisiklet kullanımı söz konusu değildir. Kara yollarına bağlantılı bisiklet yolları olmadığı için, şehir içinde bisiklet kullanımı yetersizdir. Sağlıklı yaşam, ekonomik ve çevre dostu bisikletin yaygınlaşmasını teşvik edici uygulamaların hayata geçirilmesini, bisiklet yollarının arttırılmasını istiyoruz.

   

  Antalya’da, son yıllarda bisiklet sporu ve bisiklet ulaşımını teşvik etmek adına oluşan bisiklet gruplarının çalışmalarını da takdirle karşılıyoruz. Aynı zamanda çevre dostu olan bu gruplar hemen hemen haftanın yedi günü etkinlik yaparak farkındalık yaratmakta ve kamuoyu oluşturmaktadırlar.

   

  Bizler, çevreye olan duyarlılığa dikkat çekmek amacıyla bisikletlerimizle, 05.06.2015, Cuma günü, saat 19:00 da  Antalya Kent Konseyi önünden hareket ederek,Güllük – Aydın Kanza Parkı – Yüzüncü Yıl Bulvarı – Falez Kavşağı – Konyaaltı Cad. – Atatürk Parkı güzergahında Dünya Çevre Günü’nü kutlayacağız.

   

  YETKİLİLERE SESLENİYORUZ!

  YAŞAM ALANLARIMIZI HİÇE SAYAN YATIRIMLARIN VE UYGULAMALARIN TAKİPÇİSİ OLMAYA; GEREK KAMUOYUNA GEREKSE YETKİLİ MERCİİLERE, İYİYİ, DOĞRUYU, GÜZELİ ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ!

  Gençlik ve S. Haberler
  GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU ARALIK AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  GENÇLİK VE SPOR GRUBU EKİM AYI İKİNCİ TOPLANTISI YAPILDI.
  GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU TEMMUZ AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  GELENEKSEL 7’DEN 77’YE BİSİKLET TURU ETKİNLİĞİ YAPILDI.
  .
  GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU NİSAN AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ANTALYA KENT KONSEYİ GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU ANT. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜRELİ ZİYARET ETTİ
  GENÇLİK VE SPOR GRUBU MART AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  UYUŞTURUCU VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELEDE MAHALLE TOPLANTISI
  GENÇLİK VE SPOR GRUBU ÇALIŞMA GRUBU BİLGİLENDİRME SUNUMU
  GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU ŞUBAT AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU OCAK AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU 2018 OCAK AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU ARALIK AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU DÖŞEMEALTI BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ.
  GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  GENÇLİK VE SPOR GRUBU EYLÜL TOPLANTISI YAPILDI.
  KENTİMİZDE SPORUN GELİŞMESİNE KATKI VERENLERLE KAHVALTIDA BULUŞTUK.
  1234