özel ders şehirlerarası nakliyat istanbul evden eve nakliyat panax
  YÜRÜTME KURULU KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

 • Kategori
  :Yürütme Kurulu Haberler
  Tarih :3/6/2016
  Okunma Sayısı :762

  BASIN AÇIKLAMASI                                                                                        

   

   

  KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI BAŞLIYOR

  DİKKATLİ OLALIM, EVİMİZDEN OLMAYALIM…

   

   

  Kamuoyunda “Kentsel Dönüşüm” olarak anılan “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”un yürürlüğe girmesinin üzerinden yaklaşık dört yıl geçti. Uygulamalar ise yeni başlıyor. Kanunun amacı afetriski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemek olarak açıklanmaktadır. Yasa iki bölümden oluşmaktadır. Riskli alanlar ile riskli yapılar. Riskli alanların dönüşümü TOKİ ve belediyelerin öncülünde yürütülmesi nedeniyle yasanın uygulama aşaması halen proje safhasındadır.  Başta büyük kentler olmak üzere birçok yerde ise tekil yapılarla ilgili çalışmaların başladığı, başlayan çalışmalar ile yakınmalarında arttığı, yasanın boşluklarından, yeterince bilinmemesinden dolayı bazı fırsatçıların konut sahiplerini mağdur ettikleri görülmektedir.İşi vatandaşların evlerini ellerinden alabilecek noktaya götürmeye çalışanların olduğu kamuoyunda tartışılmaya başlamıştır.

   

  Açıkçası riskli yapıları dönüştürmeye çalışan yasanın kendisi risk taşır hale gelmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi ve ne gibi önlemler alınmasıyla ilgili uyarıları kısaca kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

   

  Son zamanlarda kendilerine “gayrimenkul geliştirme uzmanı” adını veren veya benzeri isimleri kullanan bazı kişi veya firmalarca, yukarıdaki hukuki süreç başlamadan ve hiçbir yasal dayanağı olmayan, sanal tasarımlarla şık ve mevcut evinden daha büyük ve kaliteli ev iddiasıyla sözleşmeler yapıldığı, yapmayanların 2/3 hisse ile evinin elinden alınacağı tehditleriyle sözleşme yapmaya zorlandıkları görülmektedir. Sözleşmeye ilave ettikleri saklı bazı maddeler ile de yasal sorumluluktan kaçtıkları görülmektedir. Yine sözleşmelere vaad ettikleri yükseklik ve inşaat alanlarının proje onaylarını alamadıkları zaman, kat maliklerini reel duruma göre, yeniden sözleşme yapmaya ve mevcut evlerinden daha küçük m2 evlere razı olmaları yönünde zorlayıcı maddeler de koyabilmektedirler.

   

  Öncelikle bir yapıda dönüşüm uygulaması için “yapının risk taşıması” gerekmektedir. Yasada tanımı yapılmış kurumlar tarafından yapı ile ilgili risk raporunun hazırlanması gerekmektedir.  Risk taşıdığı belirlenen yapının durumu ilgili tapu kütüğüne işlenip Tapu Müdürlüğü tarafından yapı sahibine tebligat yapılma zorunluluğu vardır. Yapı sahibi tebligat tarihinden itibaren 15 gün içinde rapora itiraz edebilir. İtiraz halinde bakanlıkça oluşturulan komisyon son kararını verecektir. Bundan sonra kat maliklerinin karar aşamasına gelinmektedir. Kentsel dönüşüm ancak kat maliklerinin 2/3’nün kararı ile başlamaktadır. Bu karara katılmayanlar ya alınan karara uyacak ya da tespit edilen değer üzerinden taşınmazının bedelini alarak evini devredecektir. Bu aşamada değer tespitine itiraz etme hakkı bulunmaktadır.  İtirazın sonuçlanması sonrası yapının yıkılması ve yeniden projelendirilerek yapım süreci başlamaktadır. Yapı maliklerin en az 2/3 çoğunluğu ile ortak olarak belirleyeceği yükleniciler vasıtasıyla yenilenecektir.

  O halde ne yapılmalıdır? Öncelikle böyle bir öneri geldiğinde, evin bağlı olduğu belediyeden “imar durum belgesi” istenmelidir. Bu belgedeki hükümler ile yüklecinin sizlere teklif ettiği tasarımın doğruluğu karşılaştırılmalıdır. Çünkü bu belge dışında herhangi bir uygulama yapılamaz. Belgedeki bilgileri herkes anlamayabilir. Sizlere belediye ve Şehircilik ve Çevre İl Müdürlüğü teknik elemanları veya güvendiğiniz bir mimar ya da şehir plancısı yardımcı olabilir. Sözleşmelerinde mutlaka bu konuda deneyimli bir hukukçu tarafından incelenmesi gerekmektedir. Yapılacak sözleşmeler genellikle “satış vaadi sözleşmesi” olarak hazırlanmakta ve imzalanmaktadır. Bu tür sözleşmeden daha sonra vazgeçmek oldukça zordur ve birçok cezai sorumlulukları da beraberinde getirmektedir.  Sözleşme yapacak firmanın bu işi yapmaya yetkili olduğu, teknik ve mali gücünün yeterliliği de irdelenmelidir. Son olarak ta eğer inşaata karar verilirse yasa gereği inşaatın denetimi yapacak firmanın ev sahibi tarafından belirlenmesin ve bu işin yüklenici firmaya bırakılmaması gerektiği unutulmamalıdır. 

  Yürütme Kurulu Haberler
  SAADET PARTİSİ İL TEŞKİLATI VE MİLLETVEKİLİ ADAYLARINDAN KENT KONSEYİNE ZİYARET
  ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU MAYIS AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  YÜRÜTME KURULU MART AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  YÜRÜTME KURULU ŞUBAT AYI TOPLANTISI YAPILDI
  YÜRÜTME KURULU OCAK AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  YÜRÜTME KURULU KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU BELEDİYE BAŞKANLARI İLE BULUŞUYOR
  ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  YÜRÜTME KURULU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  YÜRÜTME KURULU ÇALIŞMA DÖNEMİNİN SON TOPLANTISINI YAPTI
  ÜYEMİZ ALİ ULVİ BÜYÜKNOHUTÇU VE EŞİ AYSİN BÜYÜKNOHUTÇU NUN KATLEDİLİŞİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
  DIŞİŞLERİ BAKANI SN. MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU KENT KONSEYİ’NDE
  YÜRÜTME KURULU MART AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  Yürütme Kurulu Ocak Ayı Toplantısı Yapıldı.
  YÜRÜTME KURULU TOPLANDI.
  YÜRÜTME KURULU KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI
  YÜRÜTME KURULU TOPLANDI
  ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU HAZİRAN AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  YÜRÜTME KURULU KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ
  YÜRÜTME KURULU NİSAN AYI TOPLANTISI YAPILDI
  123