özel ders şehirlerarası nakliyat istanbul evden eve nakliyat panax
  ANTALYA DA TURİZMİ YENİDEN DÜŞÜNMEK

 • Kategori
  :Haberler
  Tarih :23/11/2017
  Okunma Sayısı :346

  Felsefi bir sorgulamanın ana özelliği, onun köken sorularını sorması, yaşanmakta olanların nedenlerini/niçinlerini sorgulayarak temellendirmeler yapmasıdır. “Turizmde yaşanmakta olan memnuniyetsizliğimizin kökeninde olan nedir?” sorusu felsefi bir sorudur ve adamakıllı bir temellendirme yapmayı gerektirir. Uzun yıllar turizm endüstrisinde çeşitli görevleri üstlenmiş olan Yusuf Örnek felsefeci ve akademisyen kimliğiyle Antalya’da süregelmekte olan turizmin en önemli yönlerini sorgulayarak yeni bir değerlendirme yaptı.

   

  Bu soruyu sorduktan sonra memnuniyetsizliğin nedenlerini, yapılan hataları ve sorumlu aktörleri dile getiren Örnek, konuşmasının ilk bölümünün sonunda şu sonuca vardı: Antalya’nın sahil şeridinde 1980li yıllardan beri uygulanmakta olan ana turizm yaklaşımı(paradigma) yeniden gözden geçirilmek zorundadır. “Çok yatak/çok turist/çok döviz/çok istihdam” kategorileri üzerinde duran bu paradigma önyargısız, bağımsız ve bütüncül bir yaklaşımla revize edilmelidir.

   

  Konuşmasının ikinci bölümünde yeni paradigmanın hangi alanlarda zenginleşme getireceğini dile getiren Yusuf Örnek, turizm endüstrisinin, ülkenin tüm doğal, kültürel ve beşeri kaynaklarını araçsallaştırırken daha dikkatli olması gerektiğini, hatta turizm endüstrisinin kendisinin, ülkenin doğal ve kültürel mirasını korumada mükemmel bir araç haline getirilebileceğini söyledi. Bugün geçerli olan paradigmayı bir anlamda tersine çeviren bu yeni anlayışın nasıl gerçekleşebileceğine dair örnekleri veren konuşmacı, yeni anlayışın hangi olası engellerle karşılaşabileceğini de anlattı. Yeni çerçeve anlayışın başlıklarını  ürün modelinden, yönetişim modeline; yeni pazarlara yönelik  iletişim stratejisinden doğru anlaşılan bir sürdürülebilirliğe kadar anahatlarıyla dile getirdi.

   

  Konuşmasının son bölümünde benzer değişimleri yaşayan ülkelerden örnekler veren Yusuf Örnek, Antalya’da turizmi yeniden düşünürken böyle bir değişim için gerekli olan iradenin olup olmadığının sorgulanması gerektiğini ve bütün olumsuzlukların, memnuniyetsizliklerin yaşandığı şu dönemden önümüzdeki on yıllar için yepyeni ve tüm paydaşları memnun edecek iyi bir senaryonun çıkmasının bir zorunluluk haline geldiğini ekledi.